AktualnośćiGmina Ścinawa

„Przystań” zrealizowała duży projekt (FOTO)

5 grudnia w Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie Fundacja „Przystań” podsumowała zrealizowany dzięki wsparciu Zarządu Województwa Dolnośląskiego projekt pod tytułem „Dolnośląski Kolorowy Festiwal Twórczości Osób Niepełnosprawnych”. W przedsięwzięciu uczestniczyło 200 osób z niepełnosprawnościami z aż 10 powiatów Dolnego Śląska: głogowskiego, jaworskiego, jeleniogórskiego, legnickiego, lubińskiego, polkowickiego, średzkiego, wołowskiego, wrocławskiego i złotoryjskiego.

Projekt obejmował organizowanie warsztatów nabywania nowych umiejętności w zakresach: wyrób biżuterii, rękodzieło artystyczne, krawiectwo-haft, garncarstwo i ceramika, kulinaria oraz warsztaty artystyczne: taneczno-teatralne i wokalne. Warto podkreślić, że w Ścinawie zajęcia wokalne prowadziła znana sopranistka Liliana Iżyk. W ramach realizowanych działań uczestnicy wzięli również udział w zdobieniu bombek w Złotoryi oraz oglądali spektakl teatralny „Opowieść wigilijna” w teatrze w Jeleniej Górze.

Na spotkanie podsumowujące przygotowano wystawę prac wykonanych podczas projektu, odbyły się także występy artystyczne oraz wyłonieni i nagrodzeni zostali zwycięzcy, autorzy rękodzieła w poszczególnych kategoriach: biżuteria, wyroby artystyczne, krawiectwo-haft, garncarstwo i ceramika. Rozstrzygnięto też konkurs pod nazwą „Palce lizać” i wybrano najsmaczniejszą potrawę warsztatów kulinarnego. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, dyplomy i puchary, ale przede wszystkim nabyli nowe umiejętności.

Finałową imprezę swoją obecnością zaszczycili: Bogusława Kulińska – dyrektor Wydziału Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego wspierającego osoby z niepełnosprawnościami z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Krystian Kosztyła – burmistrz Ścinawy, Liliana Iżyk – artystka, jak również kierownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z wymienionych wyżej powiatów.

– Bardzo się cieszymy, że osoby niepełnosprawne, mieszkańcy Dolnego Śląska chcą z nami współpracować i brać aktywnie udział w projektach realizowanych przez Fundację „Przystań” w Ścinawie. Celem zakończonego projektu było zwiększenie poziomu aktywnej integracji społecznej osób z niepełnosprawnościami, poprzez ich udział w różnych dziedzinach sztuki, a w szczególności w warsztatach rękodzieła artystycznego, wyrobu biżuterii, krawiectwa i hafciarstwa, garncarstwa i ceramiki, kulinarnych oraz wokalnych i taneczno-teatralnych – podsumowuje Dorota Giżewska, prezes zarządu Fundacji „Przystań” w Ścinawie.

Podczas spotkania podsumowującego projekt widać było ogromną integrację uczestników, radość, aktywność w komunikacji interpersonalnej. Potwierdzały to wspólne zdjęcia, wymiana e-maili czy numerów telefonów.

Inicjatywa możliwa była dzięki otrzymanym środkom finansowym od Zarządu Województwa Dolnośląskiego w kwocie 30.000,00 zł, środkom własnym Fundacji „Przystań” w Ścinawiew wysokości 7.016,04 zł oraz pracy 22 wolontariuszy.

Poczęstunek dla uczestników spotkania przygotowała Andżelika Wojciechowska, szefowa kuchni Domu Seniora „Przystań” w Ścinawie.

Źródło: Fundacja „Przystań”, www.scinawa.pl