AktualnośćiGmina Ścinawa

Forum Rolnicze Powiatu Lubińskiego w Ścinawie (FOTO)

29 listopada w Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie odbyło się Forum Rolnicze Powiatu Lubińskiego. W trakcie spotkania omówiono kwestie: ilości złożonych wniosków o płatności w kampanii 2019 i wypłaconych zaliczek oraz stan płatności wniosków suszowych, których wypłaty zostały wstrzymane ze względu na brak środków. Forum zorganizowano pod patronatem burmistrza Ścinawy Krystiana Kosztyły oraz przewodniczącego Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej Franciszka Lesickiego.

Z zaproszenia na spotkanie skorzystali: Leszek Grala prezes zarządu DIR, Wiesława Bober powiatowy lekarz weterynarii, Marek Nieruchalski nadleśniczy Nadleśnictwa Lubin, Robert Marek kierownik biura powiatowego ARiMR, Arkadiusz Dulemba kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego, Dominik Byrski kierownik Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Roślin oddział Lubin, Franciszek Baranowski pełnomocnik zarządu DIR ds. współpracy z Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”, przedstawiciele kół łowieckich oraz licznie przybyli rolnicy.

Wiesława Bober przedstawiła ważną kwestię zagrożeń wynikających z potwierdzonych przypadków wystąpienia choroby ASF dzików w woj. lubuskim oraz potwierdzonym przypadkiem tej choroby w gminie Kotla, w powiecie głogowskim. W związku z czym, gmina Kotla znalazła się w obszarze objętym ograniczeniami, w tzw. „strefie czerwonej”. Natomiast w obszarze ochronnym, tzw. „strefie żółtej” znalazły się w powiecie głogowskim: miasto i gmina Głogów oraz gminy: Pęcław, Żukowice i Jerzmanowa. W powiecie polkowickim gminy: Gaworzyce, Grębocice, Radwanice oraz część gminy Przemków. W powiecie górowskim gmina Niechlów. Wiesława Bober poinformowała uczestników forum, na co zwrócić uwagę, aby ustrzec swoje gospodarstwa przed tą chorobą. Z kolei nadleśniczy Marek Nieruchalski przedstawił podejmowane działania, które mają wykluczyć rozprzestrzenienie się ASF.
Poruszona została także tematyka szkód łowieckich, płatności realizowanych przez biuro powiatowe ARiMR, a także paszportów i etykietowania roślin uprawnych.

Na koniec prezes zarządu DIR Leszek Grala podziękował za organizację forum i podkreślił, że ASF to nie tylko problem gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną, ale konsekwencje choroby dotykają wszystkich producentów zbóż i innych roślin wykorzystywanych jako pasze.