AktualnośćiGmina Ścinawa

Rozstrzygnięto przetarg na remont mostu!

Firma Berger Bau z Wrocławia wygrała przetarg na remont drogowego mostu nad Odrą w Ścinawie. W ramach inwestycji realizowanej na zlecenie wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na czas właściwych robót wykonana zostanie również przeprawa zastępcza, po której będą mogły poruszać się pojazdy o łącznej masie do 15 ton. Prace związane z budową mostu tymczasowego mają rozpocząć się jeszcze w bieżącym roku, a sama umowa z wykonawcą zostanie podpisana w najbliższych dniach.

W przetargu ogłoszonym przez GDDKiA wystartowały dwie firmy. Wygrała oferta złożona przez Berger Bau z Wrocławia, która realizację całego zadania wyceniła na kwotę blisko 28 mln zł brutto.
Przetarg obejmował: remont mostu w ciągu drogi krajowej nr 36 oraz wykonanie tymczasowej przeprawy, po którym odbywać się będzie ruch w czasie prowadzonych robót budowlanych.

Same prace remontowe polegały będą głównie na naprawie podpór oraz wykonaniu nowej pomostowej płyty betonowej. Prognozuje się, że inwestycja zakończy się w listopadzie 2021. Wykonawca, zgodnie ze złożoną ofertą, na swoje prace daje 7 lat gwarancji.

Ostatni większy remont przeprawy w Ścinawie został przeprowadzony w 1998 roku, po powodzi, dlatego most wymaga pilnej naprawy. Pierwotnie planowano, że na czas prowadzonych prac zalecony zostanie blisko 100-kilometrowy objazd, jednak po interwencji lokalnych władz i mieszkańców Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zarządziła budowę mostu tymczasowego.

– Cieszę się bardzo, że postulaty dotyczące konieczności generalnego remontu samego mostu, jak i organizacji ruchu na czas naprawy tej zabytkowej i ważnej dla regionu budowli się spełniają. Jako samorząd, wspierając jednocześnie prośby wielu mieszkańców, apelowaliśmy do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o most zastępczy, ponieważ stukilometrowy objazd, który był wstępnie rozważany, stanowiłby olbrzymi problem dla ludzi korzystających codziennie z tej przeprawy. Ponadto, dla niektórych przedsiębiorców, których działalność wiąże się bezpośrednio z ruchem samochodowym na tym odcinku drogi krajowej to być, albo nie być. Wiem, że oni również interweniowali w tej sprawie, żeby chronić swoje własne biznesy, za co im także dziękuję – komentuje burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła.

Ścinawski most wymaga pilnej naprawy: