AktualnośćiGmina Ścinawa

Oddano hołd ofiarom II wojny (FOTO)

W niedzielę w całym kraju odbyły się uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej i jej ofiary. Cześć poległym oddano również w Ścinawie, tradycyjnie pod pomnikiem pamięci w parku miejskim złożono kwiaty i nawiązano do tragicznych wydarzeń sprzed 80 lat. Wcześniej w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego odbyła się msza w intencji Ojczyzny.

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych – wśród nich obecni byli reprezentanci powiatu lubińskiego, tj. przewodnicząca rady Jadwiga Musiał oraz wicestarosta Władysław Siwak, a także burmistrz Krystian Kosztyła i ścinawscy radni. Nie zabrakło pocztów sztandarowych, przedstawicieli szkół oraz jednostek gminnych, jak również organizacji pozarządowych. Grupa teatralna „Zaczarowana Kurtyna” przedstawiła montaż słowno-muzyczny poświęcony 80. rocznicy wybuchu wojny.

– Minęło już 80 lat od czasu kiedy hitlerowskie Niemcy zaatakowały Polskę. Nasi dziadkowie i rodzice żyli w czasach niepewności, prześladowań, w czasach strasznych, w czasach krwawej, niosącej śmierć wojny. Ostatnio wspominałem pana Jana Cieślińskiego, ścinawianina, który pochowany jest na naszym cmentarzu, a był obrońcą Westerplatte. Dzisiaj pozwolę sobie wspomnieć mojego dziadka Piotra Bogacza, który jeszcze kilkanaście lat temu stał tutaj z kombatanckim sztandarem. Jego dywizja zdobywała Berlin. Dzisiaj żałuję, że kiedy była możliwość, a dziadek podczas niedzielnych, rodzinnych wizyt pokazywał mi odznaczenia i opowiadał o żołnierskim losie, nie spisałem, nie utrwaliłem jego wspomnień. Zachęcam wszystkich, którzy mają jeszcze taką możliwość, aby to uczynili. Biorąc udział w dzisiejszych uroczystościach upamiętniliśmy wszystkich, tych którzy przelewali krew i oddali życie za wolną Ojczyznę. Dziękuję wszystkim za obecność – mówił burmistrz Krystian Kosztyła.

Foto: CTiK