AktualnośćiEdukacja

Wspominali walkę o niepodległość (FOTO)

Dziś uczniowie Gimnazjum Publicznego w Ścinawie świętowali 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. – To dla nas radosny czas, który potwierdza, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju. Mamy dostęp do wiedzy, możemy pracować i się rozwijać. Naturalnie należy wspominać przeszłość, oddawać hołd i szacunek wszystkim ludziom, którzy walczyli w obronie ojczyzny- przed rozpoczęciem uroczystej akademii przypominała uczniom i gościom dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Ścinawie, Jolanta Szulc.

I właśnie o bohaterskich czynach przodków, ich niezłomności w walce o niepodległość, koleżankom i kolegom opowiadali sami uczniowie gimnazjum. Całości dopełniały patriotyczne pieśni oraz szczególny dla historii Polski i kultury dworskiej taniec- polonez.

– Naszym obowiązkiem, jako Polaków, jest poznawać i pamiętać o historii ojczyzny. Uważam, że zaprezentowana przez uczniów akademia o zrywach niepodległościowych, zawierała odpowiednie na ten czas przesłanie. Pojawiły się też zabytki kultury, patriotyczne pieśni, tańce, które budują w młodych ludziach ich tożsamość- podsumował zaproszony na uroczystość burmistrz Krystian Kosztyła.