Urząd Miasta i Gminy

Spotkanie samorządowców z regionu w Ścinawie (FOTO, WIDEO, RADIO NEWS)

W poświąteczną środę, o sprawach szczególnie ważnych dla legnicko-głogowskiego okręgu miedziowego, przyjechało do Ścinawy rozmawiać ponad czterdziestu samorządowców, byli także eksperci i prelegenci w poruszanych na spotkaniu tematach.

Na sali konferencyjnej ścinawskiego ratusza pojawili się m.in.: marszałek województwa dolnośląskiego- Cezary Przybylski, członek zarządu województwa dolnośląskiego- Jerzy Michalak, prezydent Lubina- Robert Raczyński, prezydent Głogowa- Rafael Rokaszewicz, prezydent Legnicy- Tadeusz Krzakowski, czy Gabriela Tomik- Pełnomocnik Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Konwent Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Legnicko-Głogowskiego Obszaru Strategicznej Interwencji odbył się w Ścinawie po raz pierwszy.

Mówiono o kompetencjach i obowiązkach samorządów w nowych uwarunkowaniach prawnych dotyczących Państwowego Gospodarstwa Wodnego WODY POLSKIE oraz o ochronie danych osobowych i wdrażaniu tzw. RODO. Jednak głównym tematem konwentu było przywróceniu żeglugi na rzece Odrze, plany i działania rządu oraz samorządów w tej sprawie.

Cezary Przybylski już na wcześniejszym spotkaniu z burmistrzem Kosztyłą zadeklarował współpracę w tym zakresie, ponieważ, jak twierdzi, idą za tym same korzyści. Według marszałka Odra daje szansę na rozwój, zapewnia tańszy transport, a także ochronę środowiska naturalnego.
– Użeglowienie Odry nie leży jedynie w interesie Dolnego Śląska czy Polski, ale całego środkowo-europejskiego korytarza transportowego. Zaliczamy tutaj transport drogowy, kolejowy i wodny- mówi Przybylski. – Dobrze, że miasta leżące wzdłuż Odry zwracają się ku niej- dodaje.

Od samego początku takie działania prowadzi również burmistrz Kosztyła, który planuje jeszcze w tym roku rozpocząć zagospodarowywanie w Ścinawie terenu przyportowego poprzez budowę parkingu ze 122 miejscami postojowymi wraz z niezbędną infrastrukturą. Obiekt będzie miał bardzo atrakcyjną formę statku.

Ponadto, obecna wczoraj na sali burmistrz Prochowic Alicja Sielicka zadeklarowała przyłączenie się oraz wspólną realizację projektu ścieżki rowerowej pomiędzy Ścinawą, a Prochowicami, która docelowo, poprzez Kwiatkowice, w okolicach Rogowa Legnickiego dotrze do samej Odry, gdzie w przyszłości planowana jest przystań. Przypomnijmy, że gmina Ścinawa posiada już projekt przedmiotowej ścieżki oraz pozwolenie na jej budowę od Wielowsi do Ścinawy, niebawem na swoim terenie tematem zajmą się Prochowice.

Tego dnia samorządowcy wykazali wielkie zainteresowanie rzeką Odrą i z pewnością dostrzegli, że współpracując mogą wiele zdziałać.

O konwencie w Ścinawie szeroko informowały również inne media:

  1. To będzie rok Odry
  2. Konwent Odrze poświęcony
  3. Konwent Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów w Ścinawie
  4. Samorządowcy z Zagłębia Miedziowego stawiają na Odrę