Gmina ŚcinawaŚcinawa

Przygotowują teren pod strefę i gazowy rurociąg (FOTO)

Kompletne uzbrojenie ścinawskiej Strefy Aktywności Gospodarczej, modernizacja drogi dojazdowej do niej oraz budowa gazociągu na przebiegu nieczynnej od wielu lat linii kolejowej, na której w kolejnym etapie powstanie ścieżka rowerowa – to kluczowe inwestycje zaplanowane przez ścinawski samorząd do realizacji w bieżącym roku. Obecnie trwają prace związane z przygotowaniem terenu pod wyżej wymienione przedsięwzięcia, realizowana jest wycinka drzew i krzewów w obrębie SAG przy ulicy Spacerowej oraz Legnickiej, a także na dawnej trasie kolejowej, na odcinku od Ścinawy do Prochowic.

– Po dwóch latach uzgodnień, prac projektowych i przygotowywania dokumentów z końcem minionego roku ostatecznie przejęliśmy pas nieruchomości o długości ponad 18 kilometrów, od blisko trzydziestu lat ta nieczynna linia kolejowa do Legnicy przez Prochowice niszczała, porastała krzakami i drzewami, a tory na niej były regularnie rozkradane – mówi burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła. – W piątek, 29 grudnia 2017 roku we Wrocławiu, po wcześniejszej akceptacji Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa podpisałem umowę notarialną z PKP, na mocy której Gmina Ścinawa stała się użytkownikiem wieczystym tych nieruchomości, jeszcze w grudniu, poprzedni dysponent linii kolejowej demontował tory, które pozostały na trasie, a od minionego tygodnia, już na nasze zlecenie, w terenie prowadzona jest wycinka – informuje Kosztyła.

Przetarg na realizację zadnia wygrało konsorcjum, którego liderem jest firma: Usługi Leśne i Ogrodnicze ELITELAS Sp. z o.o. Sp. k. z Durd koło Baranowa Sandomierskiego.

Wycinka podzielona jest na dwie części, jedna dotyczy przygotowania terenów pod uzbrojenie strefy gospodarczej – około 17 ha, natomiast druga obejmuje swoim zakresem pas nieruchomości na przebiegu dawnej linii kolejowej od Ścinawy do Prochowic, o długości ponad 18 km, gdzie po wybudowaniu gazociągu powstanie ścieżka rowerowa. Koszt całego zadania łącznie wynosi 777.600,00 zł, a prace mają zakończyć się do 28 lutego br.

– Zarówno na strefę gospodarczą, drogę dojazdową do niej, jak i na budowę gazociągu posiadamy już pozwolenia na budowę, pod koniec przyszłego tygodnia planujemy podpisanie umowy dotyczącej uzbrojenia naszych 17 ha wraz z całą infrastrukturą towarzyszącą, natomiast co do budowy gazociągu chcemy mieć wybranego wykonawcę najpóźniej w marcu, tak, żeby zakończyć ją w drugiej połowie tego roku i zgrać z budową pierwszego etapu sieci dystrybucyjnej w Ścinawie, którą na wiosnę ma rozpocząć nasz partner, tj. firma G.EN. GAZ ENERGIA Sp. z o.o. z Tarnowa Podgórnego- dodaje burmistrz.