Ścinawa

Betlejemskie Światło Pokoju zawitało także do Ścinawy

W ubiegłą niedzielę, 17 grudnia ośmioosobowa reprezentacja działającej w Ścinawie 78. Drużyny Harcerskiej „Kaskada” przywiozła Betlejemskie Światło Pokoju do naszego miasta. Harcerze odebrali je podczas uroczystego nabożeństwa w kościele garnizonowym pod wezwaniem św. Elżbiety we Wrocławiu.

We wtorek światełko rozpoczęło swoją wędrówkę po Ścinawie. Harcerze odwiedzili magistrat przekazując je na ręce burmistrza Krystiana Kosztyły. Następnie, podczas wieczornej mszy świętej trafiło do miejscowej parafii, dzięki temu chętni mieszkańcy mogą zabrać je także do swoich domów.

Wczoraj, 20 grudnia palący się lampion przyniesiony został do Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie, a w najbliższy piątek Betlejemskie Światło Pokoju trafi również do ścinawskiej podstawówki.

Przez cały czas harcerze pilnują, żeby płomień nie zgasł, dlatego też czuwają przy nim naprzemiennie w swoich domach. – Sztafeta Betlejemskiego Światła Pokoju zaczyna się w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem, gdzie płonie wieczny ogień- wyjaśnia Magdalena Brak, szefowa ścinawskiej drużyny harcerskiej. – To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów, przez kraje i kontynenty obiega świat- dodaje.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż otrzymuje je od słowackich skautów. Polska jest jednym z ogniw całej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują światełko dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ, do Danii.

W tym roku hasło tej niezwykłej sztafety brzmi: „W Tobie jest światło, każdy mrok rozjaśni, w Tobie jest życie, ono… zwycięża”.