Ścinawa

Fundacja ze specjalnym busem

Podopieczni Fundacji „Przystań” w Ścinawie nie mogli sobie wymarzyć lepszego prezentu na Święta Bożego Narodzenia. W miniony czwartek, 14 grudnia odbyło się uroczyste przekazanie specjalnego busa do przewozu osób niepełnosprawnych- tym samym usprawniono funkcjonowanie placówki.

Na spotkaniu obecni byli: dyrektor Wydziału ds. Osób Niepełnosprawnych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego- Bogusława Kulińska, prezes Zarządu Re-Wo w Lubinie- Elżbieta Wojszwiłło-Tarnowska, ekspert ds. promocji i informacji w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych we Wrocławiu- Marcin Mazurek, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie- Alina Tarczyńska, burmistrz Ścinawy- Krystian Kosztyła oraz przewodniczący Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych- Dariusz Jankowski. W uroczystości wzięli również udział uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej „Uśmiech” w Ścinawie.

Nie mogło zabraknąć proboszcza ścinawskiej parafii, ks. Andrzeja Pławiaka, który dokonał poświęcenia samochodu.

– Na ten dzień czekaliśmy, aż trzy lata od momentu utworzenia Warsztatu Terapii Zajęciowej „Uśmiech”- mówi prezes fundacji Dorota Giżewska. – Mikrobus służyć będzie naszym podopiecznym, tj. trzydziestu osobom niepełnosprawnym, uczestnikom WTZ oraz czterdziestu mieszkańcom centrum rehabilitacyjno-opiekuńczego- dodaje.

W związku z aktywną działalnością w zakresie rehabilitacji społecznej, podopieczni niejednokrotnie zapraszani są do innych placówek na konkursy, festiwale oraz warsztaty edukacyjne. Do tej pory wiele osób nie mogło w nich uczestniczyć, bo nie mieli czym pojechać. Teraz to się zmieni.

– Dzięki zamontowanej platformie, mikrobusem możemy przewozić osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich- podkreśla szefowa fundacji. – Zwiększy się dostęp do naszej oferty terapeutycznej, dodatkowo będziemy mogli dowozić z obszaru gminy Ścinawa osoby poruszające się na wózkach, które do tej pory nie mogły skorzystać z zajęć w naszej placówce. Również otworzymy możliwość dla tych osób wyjazdów do kina, teatru, na basen i kręgle oraz na dalsze wycieczki krajoznawcze- dopowiada.

Koszt busa to 136.900,00 zł, zakup samochód sfinansowany został przez: PFRON, Fundację KHGM Polska Miedź, Gminę Ścinawa oraz środki własne Fundacji „Przystań” w Ścinawie.

Po części oficjalnej zaproszeni goście mogli obejrzeć przedstawienie, które było jednocześnie elementem spotkania podsumowującego inny, realizowany przez ścinawską fundację projekt pn.: „Inwestuję w swoją przyszłość”.