Ścinawa

Ścinawa walczy ze smogiem

Stan powietrza w Ścinawie w okresie grzewczym nie jest zadowalający, samorząd zamierza z tym walczyć dlatego wdraża i planuje realizację działań dotyczących ograniczania, tzw. niskiej emisji. Spotkanie, które odbyło się w miniony wtorek w sali CTiK w Ścinawie miało na celu uświadomić mieszkańców czym jest smog i jak jest niebezpieczny dla zdrowia.

Jako pierwszy wystąpił Krzysztof Smolnicki, prezes Fundacji EkoRozwoju z Wrocławia, który z ramienia Dolnośląskiego Alarmu Smogowego opowiedział m.in.: o wynikach badań przeprowadzonych za pomocą pyłomierza zamontowanego w połowie listopada w centrum Ścinawy, o kampaniach społecznych realizowanych w Polsce, o miejscowościach najbardziej zanieczyszczonych w regionie oraz o obostrzeniach, które wprowadza przyjęta pod koniec listopada przez sejmik województwa dolnośląskiego, tzw. uchwała antysmogowa.
Pyłomierz zamontowany w centrum miasta stał przez tydzień. Przez pierwsze dni norma była przekroczona i stężenia były wysokie, w kolejnych, kiedy padało i wiało, wyniki się poprawiły. – Taka właśnie pogoda jest dla nas ratunkiem, ale pomimo tego najbardziej zanieczyszczone powietrze jest wieczorem i niezależnie od warunków atmosferycznych te stężenia o wieczornych godzinach są najwyższe- komentuje Krzysztof Smolnicki.

Następnie o planach gminy w zakresie poprawy jakości powietrza opowiedział burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła. Wspomniał o dokumencie strategicznym, przyjętym już przez radę miejską, dotyczącym niskiej emisji, który pozwala mieszkańcom oraz samorządowi działać w kontekście czystego powietrza. Podczas wystąpienia burmistrz wymienił obiekty, których gmina jest zarządcą, a które są już wyposażone w odnawialne źródła energii, m.in. dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym. Jednak głównym tematem prezentacji szefa ścinawskiego samorządu była gazyfikacja. Omówił najważniejsze kwestie związane z wdrażanym już projektem, podkreślił korzyści związane z realizacją inwestycji, o zainteresowaniu przyłączaniem się do sieci gazowej lokalnych przedsiębiorców, o partnerach całego przedsięwzięcia.

– Przetarg na budowę samego gazociągu planujemy ogłosić w lutym 2018 r., a w marcu powinny ruszyć roboty budowlane na odcinku Prochowice-Ścinawa, równolegle w mieście budować będzie sieć dystrybucyjną firma G.EN. Gaz Energia- mówi burmistrz Kosztyła.

Głos zabrał także mł. aspirant Krzysztof Pawlik ze ścinawskiego komisariatu policji, który od strony merytorycznej i prawnej opowiedział co robić, kiedy widzimy, że z kominów naszych sąsiadów wydobywa się dym o dziwnym kolorze, a zapach pozwala domniemać, że palą oni w swoich piecach zakazanymi substancjami.
Na końcu o czujnikach czadu i tym w jaki sposób unikać sytuacji zagrożenia życia wspomniał prezes Oddziału Miejsko-Gminnego OSP RP w Ścinawie Stanisław Świerżewski.

Pliki do pobrania:

Nakazy i zakazy wynikające z przyjętej przez sejmik dolnośląski uchwały antysmogowej