Ścinawa

Ścinawianie zamiast do Medicusa pojadą na Bema

Medicus nie będzie już przyjmował pacjentów w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej. Od niedzieli, 1 października, taką pomoc będą świadczyć wyłącznie dwa lubińskie szpitale, które znalazły się w tzw. sieci – Regionalne Centrum Zdrowia przy ulicy Bema oraz Miedziowe Centrum Zdrowia przy ulicy Skłodowskiej-Curie.

Zmiany wchodzą w życie w całej Polsce. Od 1 października nocną i świąteczną opiekę medyczną będą świadczyć punkty szpitale, które uwzględniono w rządowej sieci. Na Dolnym Śląsku to 35 placówek, ich pełną listę wraz z adresami i numerami telefonów można znaleźć TUTAJ.

W Lubinie lekarze będą przyjmować w dwóch jednostkach: Miedziowym Centrum Zdrowia w Lubinie (budynek główny szpitala, tel. 76 84 60 406) oraz Regionalnym Centrum Zdrowia w Lubinie (budynek SOR, tel. 76 840 16 00, 840 16 90). Świadczenia będą udzielane od poniedziałku do piątku od godziny 18.00 do 8.00 oraz całodobowo w dni wolne od pracy.

I teraz pojawia się pytanie? Jeśli będziemy potrzebować pomocy medycznej to powinniśmy wybrać RCZ czy MCZ? Czy to my możemy zdecydować czy może szpitale jakoś podzieliły się zakresem świadczeń?

– Choć każdy pacjent na pełną swobodę wyboru miejsca, w którym skorzysta z opieki medycznej w nocy oraz w dni wolne od pracy, oba szpitale zgodnie proszą, aby pacjenci z rejonu gmin Polkowice, Chocianów oraz Rudna korzystali z dodatkowego punktu utworzonego przez MCZ w Polkowicach (zlokalizowanego w dotychczasowej siedzibie, tj. w PCUZ). A pracownicy KGHM i całej grupy kapitałowej, a także pacjenci, zapisani do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w Miedziowym Centrum Zdrowia, powinni korzystać ze świadczeń nocnej i świątecznej opieki właśnie w Miedziowym Centrum Zdrowia – podkreśla Hanna Staśkiewicz z EMC Instytu Medyczny, do którego należy szpital przy ulicy Bema.

Pozostali powinni więc korzystać z pomocy medycznej w Regionalnym Centrum Zdrowia. – Pacjenci z Lubina i okolic, należący do innych podmiotów medycznych oraz pacjenci ze Ścinawy powinni, w razie konieczności, zgłaszać się do Regionalnego Centrum Zdrowia w Lubinie – dodaje Hanna Staśkiewicz. Ścinawski MGZZOP informuje, że zlecenia na zastrzyki i zabiegi udzielane w domu pacjenta od dnia 01.10.2017r należy zgłaszać do RCZ pod numerami tel. 768401600 i 768401690.

Dodatkowo, właśnie w szpitalu przy ulicy Bema uruchomiony zostanie specjalny dyżur dla dzieci. Pediatra będzie dostępny we wszystkie soboty, niedziele i święta w godzinach od 9.00 do 17.00.

Oba szpitale liczą, że pacjenci będą stosować się do tych ustaleń. Jak podkreślają, na równomiernym rozłożeniu ruchu chorych w naszym powiecie skorzystają przede wszystkim mieszkańcy. – Dzięki temu uda się uniknąć sytuacji, w której w jednym punkcie pacjenci będą oczekiwać w długiej kolejce, a w drugim nie będzie nikogo – tłumaczy Hanna Staśkiewicz.

Dodajmy, że nowe punkty będą obsługiwać pacjentów od niedzieli, 1 października, od godziny 8.00. Jeśli więc będziemy potrzebować pomocy ambulatoryjnej np. w sobotę po północy, powinniśmy jeszcze udać się do Medicusa. Tam lekarze i pielęgniarki będą dyżurować właśnie do godziny 8.00 rano w niedzielę.

Jak przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia, nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.

W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka, i do którego lekarza czy pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej złożył swoją deklarację.

Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać w razie: nagłego zachorowania; nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy; gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Źródło: Lubin.pl