ŚcinawaWydarzenia Kulturalne

Po flisie w Ścinawie tratwą do Szczecina

Ahoj, ahoj, ahoj – takimi okrzykami flisacy, którzy pracowali nad budową tratwy, przywitali mieszkańców Ścinawy na XXII Flisie Odrzańskim. Plenerowa impreza z okazji święta rzeki Odry odbyła się wczoraj, 27 czerwca w ścinawskim porcie.

Nowością tegorocznego flisu było scalanie tratwy, którą flisacy budowali w dwóch częściach, w Ścinawie oraz w czeskiej, nadodrzańskiej miejscowości Bohumin. Niestety z uwagi na niski stan wody nie byli w stanie przepłynąć z Czech do Ścinawy i musieli rozebrać część tratwy, przewieść i ponownie zbudować w naszym porcie.

Podczas oficjalnej część obchodów wiceprezes Ligi Morskiej i Rzecznej Elżbieta Marszałek wręczyła przewodniczącemu Rady Miejskiej w Ścinawie Markowi Szopie, występującemu w imieniu burmistrza Krystiana Kosztyły Memoriał 2017 i przeczytała jego fragment: „Dziękujemy, że jesteście z nami, wspólnie możemy więcej”.

Tradycyjnie na scenie w porcie zaprezentowali się wszyscy miłośnicy żeglugi z retmanem flisackiej tratwy- Mieczysławem Łabęckim na czele. – To, że jesteśmy w Ścinawie już dwudziesty raz jest to dla nas bardzo ważne, to nasza pasja -mówił podczas flisu retman. – Taką serdeczność jak w tym mieście rzadko otrzymujemy i mówię to z pełnym przekonaniem, gospodarze dbają o nas tutaj i serdecznie im za to dziękujemy- dodał.

Były podziękowania i życzenia oraz wspomnienia z lat ubiegłych.

Oprócz powitania flotylii Flisu Odrzańskiego w programie tegorocznym znalazły się występy dzieci ze studia piosenki działającego przy miejscowym centrum kultury oraz pokaz ścinawskiego klubu karate Goju Ryu Shuseikan. Nie mogło zabraknąć grupy teatralnej „Zaczarowana Kurtyna” prowadzonej przez Teresę Kogut, a także dobrego humoru w wykonaniu kabaretu „Na jednej nodze”.

Impreza na nabrzeżu była również świetną okazją do podsumowania oraz uhonorowania instruktorów, a także rodziców zaangażowanych w działanie sekcji działających przy Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie.

Na zakończenie flisu, pomimo deszczowej pogody, odbyła się dyskoteka poprowadzona przez Dawida „Jorgen Dave’a” Stróżyckiego. Zamiast zabawy „pod chmurką” miłośnicy tańca mogli pobawić się pod zadaszoną sceną.

Dzisiaj flisacy wypłynęli ze ścinawskiego portu w dalszy rejs, a finałowa część uroczystości odbędzie się w Szczecinie.

O tegorocznym flisie i budowie tratwy informowały również inne portale: